Про цистит

Цистит (запалення сечового міхура) – одне з найпоширеніших запальних захворювань сечостатевих органів. Жінки хворіють на цистит набагато частіше за чоловіків.

Це пов’язано з певними анатомічними особливостями жіночого організму – у жінок сечовипускальний канал короткий і широкий, і по ньому інфекція потрапляє до сечового міхура значно легше, ніж у чоловіків.

На цистит може захворіти жінка будь-якого віку. Статистика стверджує, що хоча б один раз із симптомами циститу стикалася кожна жінка.

У 10% жінок розвивається хронічна форма хвороби.

Причини виникнення циститу

Залежно від причини, у жінок розрізняють інфекційний і неінфекційний цистит.

Найчастіший збудник інфекційного циститу – кишкова паличка.

При неінфекційному циститі запалення спричиняється не інфекційним фактором, а подразненням слизової оболонки сечового міхура лікарськими, хімічними засобами, чужорідними тілами, опіками.

Фактори, що сприяють виникненню циститу у жінок

  • У першу чергу, це недотримання правил гігієни, в тому числі гігієни статевого життя. Прокладки і тампони потрібно міняти якомога частіше. Після статевого акту обов’язково слід відвідувати туалет. Витиратися ж і підмиватися жінкам рекомендовано строго в одному напрямку – спереду назад, бо найчастішим збудником циститу є кишкова паличка;

  • переохолодження організму (особливо переохолодження області тазу);

  • постійне переповнення сечового міхура;

  • тривале сидяче положення;

  • недотримання режиму сечовипускання. Жінка повинна мочитися не менше 5 разів на день. Інфекція легко потрапляє в сечовий міхур, якщо проміжок між сечовипусканнями є дуже довгим;

  • нефізіологічний одяг (трусики-стрінги, тісні джинси, синтетична білизна, міні-спідниці);

  • часті та тривалі запори;

  • перенесені урологічні, гінекологічні або венеричні запальні захворювання;

  • хронічні вогнища інфекції в організмі (неліковані каріозні зуби, будь-які хронічні запальні захворювання).

Симптоми гострого циститу у жінок

  • Головний прояв гострого циститу – часті, невеликими порціями сечовипускання, які супроводжуються пекучими та жалючими болями не тільки під час, але й після сечовипускання. Саме ці симптоми найбільше турбують жінку, позбавляють її працездатності та значно знижують якість життя.

  • Відчуття неповного випорожнення сечового міхура.

  • При сильних позивах до сечовипускання виникає нетримання сечі.

  • Нічні позиви до сечовипускання.

  • Загальне нездужання, підвищення температури тіла (не завжди).

Як правило, гострий неускладнений цистит у жінок триває 5–6 днів, знижуючи активність і працездатність хворої протягом перших 2–3 днів.

Чому при циститі виникають пекучі болі і частішає сечовипускання?

У нормі у більшості людей реакція сечі є слабокислою, тому при циститі контактування сечі із запаленими стінками сечового міхура викликає пекучі та жалючі болі. У свою чергу, подразнення запалених стінок призводить до частих позивів до сечовипускання.

Лікування циститу

Оскільки цистит – досить поширена проблема у жінок, її не прийнято боятися. Вважається, що захворювання не загрожує практично нічим, лікується легко, проходить безслідно.

Тим не менше, якщо виникає цистит, не можна займатися самолікуванням. Необхідно йти до лікаря. Адже тільки лікар може правильно поставити діагноз і призначити відповідне лікування. Чому?

1) Іноді під маскою циститу може ховатися інше, більш небезпечне захворювання (камінь в сечовому міхурі, поліпи сечового міхура та ін.).

2) Антибіотик для лікування циститу може призначити тільки лікар. Адже зловживання антибіотиками в необмежених кількостях може призвести до вироблення мікроорганізмів із високою стійкістю (резистентністю) до антибіотиків.

3) При самолікуванні цистит може перейти в хронічну форму, якщо курс лікування антибіотиком був недостатнім для повного знищення збудника. У такому випадку у жінки можуть виникати часті рецидиви захворювання.

4) Не завжди для лікування гострого циститу у жінок необхідно призначати антибіотик, адже цистит буває і неінфекційним (не пов’язаним із будь-яким збудником інфекції). У такому разі придбання антибіотика є недоцільним і «б’є по кишені», а прийом «непотрібного» антибіотика призводить до лікарського навантаження на печінку та нирки, а також до появи мікроорганізмів із високою стійкістю до антибіотиків.

Як уникнути появи циститу?

Профілактика захворювання для жінок полягає, в першу чергу, у виключенні і зменшенні дії факторів, що спричиняють виникнення циститу, а також у дотриманні правил гігієни, про які було сказано вище.

Вдягайтеся тепло, намагайтеся не мерзнути довго. Якщо у Вас сидяча робота, робіть перерву кожну годину-півтори та хвилин 5 просто постійте або пройдіться. Якщо Ви страждаєте на запори, то їжте більше овочів, фруктів та грубої волокнистої їжі.

Будьте уважнішими до себе і свого здоров’я!